SENIORMED

GRANICA

OSTOJA

STARA WIEŚ

CMiR

ŚWIĘTA LIPKA

D.S. MAGNOLIA

LĘBORK

REZYDENCJA RYDZ

KUDOWA - ZDRÓJ

D.S. HILARIS

PUCK

ZŁOTE LIŚCIE

ZARZECZE

VILLA SENIORA

RZESZÓW

 

Koszty pobytu w domu seniora

 

Dla porządku, najpierw uściślijmy przyjętą nomenklaturę, wyraźnie określając, że domy seniora (statutowe i prywatne) nie są ośrodkami pomocy społecznej uzależnionymi w swojej działalności od samorządów.

 

Koszty pobytu w prywatnych domach seniora i domach opieki są uzależnione od całego szeregu czynników, z których podstawowe to m.in.:

 

rejonizacja

standardy pobytowe (rodzaj pokoju, wyposażenie, umeblowanie)

rodzaj pobytu (krótkoterminowy, długoterminowy, stały)

komplet ofertowy (czyli to, co zawiera oferta podstawowa)

oferta dodatkowa (np. rehabilitacja, dodatkowa opieka medyczna, świadczenie usług pomocowych)

 

Koszty pobytu dom seniora

 

Uśrednione stawki pobytowe miesięcznie to:

- od 2.000 zł do 3.000 zł - miejsce w pokoju dwu - lub trzyosobowym, standard ogólny

- od 3.000 zł do 5.000 zł - za miejsce w pokoju jednoosobowym, z dodatkowymi wizytami lekarzy specjalistów i rehabilitacją

- od 4.500 zł do 7.000 zł - miejsce w pokoju jednoosobowym z własnym tarasem, komputerem, telewizją kablową, systemem audio, dodatkowa opieka lekarska, indywidualny program rehabilitacyjny

 

Najnowsze rozwiązania dla seniorów - tzw. domy assisted living - oferują o wiele więcej. Tu dostępny jest stały asystent, wyposażenie telemedyczne, osobisty rehabilitant, własny program dnia, możliwość wynajęcia samochodu, realizacja zamówień specjalnych i wiele innych dobrodziejstw. Domy asystowane - dostępne także dla małżeństw - zawsze gwarantują standardy, umożliwiające pobyt w warunkach, do których senior przywykł. Koszty pobytowe rozpoczynają się od kwoty 15.000 zł.

 

Jeżeli dom jest wyposażony i umeblowany indywidualnie, a także można w nim korzystać z gabinetu odnowy biologicznej lub basenu, nieodległej wysokospecjalistycznej przychodni, obiektu do spotkań towarzyskich, miejsc spacerowych i miejsc aktywności sportowej - koszt finalny odpowiednio rośnie.

 

Zauważalne są różnice cenowe między regionami, ale nie są one znaczące.

Jak sądzimy, różnice cenowe będą wkrótce kształtowane przez dość silne oddziaływania konkurencyjne. A standardy obsługowe będą rosły wraz z pojawianiem się nowych ośrodków. Bo przecież domów seniora będzie przybywać i będą to w znakomitej większości domy prywatne. Czy dla zmniejszenia kosztów pobytowych obciążających mieszkańców lub ich rodziny system państwowy będzie w części finansował pobyty? Trudno dziś wyrokować, zwłaszcza że rozległe reformy raczej nie uwzględniają prywatnych obiektów i ich usług w tzw. systemie opieki skoordynowanej.

  

 

Pomocna Dłoń - Barbara Damer

ul. Ignacego Paderewskiego 12

81-410 Gdynia

tel. +48 58 717 17 77, 794 777 479

kontakt@opiekaseniora.com

http://www.opiekaseniora.com

 

 

 

Servitum - Profesjonalna Opieka
ul. Urzędnicza 39/7
Kraków

tel. 533 336 789

biuro@servitum.pl

http://www.servitum.pl

domy seniora ceny, domy opieki koszty, prywatny dom seniora, opieka domowa, opieka nad starszymi, lista domów seniora

PartnerzyPolityka prywatnościReklamaKontakt